Komisja Europejska ukarała międzynarodowe firmy elektroniczne za zmowy cenowe. Łączna suma grzywien, które zostały na nie nałożone to niemal 1,5 miliarda euro!
Znane koncerny połączyły się w dwa wielkie kartele. Zmowy cenowe znanych firm elektronicznych trwały przez 10 lat. Jak wynika z dochodzenia, rozpoczęły się w 1996 r. a skończyły dopiero w roku 2006. Pierwszym koncernem, który przyznał, że takie zjawisko rzeczywiście istniało był tajwański Chunghwa. W związku z tym, że firma poinformowała Komisję Europejską o nielegalnym funkcjonowaniu karteli, jako jedyna uniknęła grzywny. Pozostałe jednostki zostały ukarane grzywnami, których łączna suma wyniosła prawie 1,5 mld euro.
Te marki, które zdecydowały się na współpracę, otrzymały grzywny, lecz niższe od jednostek, które odrzuciły tę opcję. Firmami należącymi do karteli były Panasonic, Philips, Toshiba, LG Electronics, Samsung SDI, Technicolor, MTPD oraz wspomniana już Chunghwa.
Jak podkreślają członkowie Komisji Europejskiej, kara była nieunikniona, ponieważ kartele działały wbrew zasadom uczciwej konkurencji. Firmy skrzętnie podzieliły się rynkami w różnych krajach, a dodatkowo ograniczały swoją produkcję tak, by utrzymywać określone ceny. W ten sposób, zamiast rywalizować ze sobą o wpływy u konsumentów, niszczyły konkurencyjność, dostosowując sprzedaż do swoich potrzeb tak, by żaden z członków kartelu na tym nie ucierpiał.