Czy koncern BSH Bosch und Siemens kupi Zelmera?

Niemiecki koncern BSH Bosch jest gotowy do przejęcia polskiej firmy Zelmer. Za każdą jedną akcję zapłaci 40 zł. Obie spółki funkcjonują w podobnej branży, stawiając głównie na produkcję sprzętów AGD.

Bosch

Sony przedstawia: smartfon Xperia Z

Firma Sony przygotowała nowinkę dla tych, którzy mają na swoim koncie już kilka zniszczonych telefonów. Xperia Z to nowoczesny smartfon, który jest w stanie przetrwać w najtrudniejszych warunkach.

xperia z

Czy koncern BSH Bosch und Siemens kupi Zelmera?

Przy wszechobecnym kryzysie gospodarczym, także duże koncerny zaczynają odczuwać problemy finansowe. Elektroniczny gigant Sony zastanawia się nad zaprzestaniem produkcji telewizorów.

sony

Prawie 1,5 mld euro grzywien za zmowy cenowe w elektronice! Kto dostał karę?

Komisja Europejska ukarała międzynarodowe firmy elektroniczne za zmowy cenowe. Łączna suma grzywien, które zostały na nie nałożone to niemal 1,5 miliarda euro!

Znane koncerny połączyły się w dwa wielkie kartele. Zmowy cenowe znanych firm elektronicznych trwały przez 10 lat. Jak wynika z dochodzenia, rozpoczęły się w 1996 r. a skończyły dopiero w roku 2006. Pierwszym koncernem, który przyznał, że takie zjawisko rzeczywiście istniało był tajwański Chunghwa. W związku z tym, że firma poinformowała Komisję Europejską o nielegalnym funkcjonowaniu karteli, jako jedyna uniknęła grzywny. Pozostałe jednostki zostały ukarane grzywnami, których łączna suma wyniosła prawie 1,5 mld euro.

elektronika

Te marki, które zdecydowały się na współpracę, otrzymały grzywny, lecz niższe od jednostek, które odrzuciły tę opcję. Firmami należącymi do karteli były Panasonic, Philips, Toshiba, LG Electronics, Samsung SDI, Technicolor, MTPD oraz wspomniana już Chunghwa.

Jak podkreślają członkowie Komisji Europejskiej, kara była nieunikniona, ponieważ kartele działały wbrew zasadom uczciwej konkurencji. Firmy skrzętnie podzieliły się rynkami w różnych krajach, a dodatkowo ograniczały swoją produkcję tak, by utrzymywać określone ceny. W ten sposób, zamiast rywalizować ze sobą o wpływy u konsumentów, niszczyły konkurencyjność, dostosowując sprzedaż do swoich potrzeb tak, by żaden z członków kartelu na tym nie ucierpiał.

Inne artykuły

Prawie 1,5 mld euro grzywien za zmowy cenowe w elektronice! Kto dostał karę?

Komisja Europejska ukarała międzynarodowe firmy elektroniczne za zmowy cenowe. Łączna suma grzywien, które zostały na nie nałożone to niemal 1,5 miliarda euro!

Lotto przez internet? Takie są biznesowe plany Totalizatora

Totalizator Sportowy chciałby rozpocząć działalność online, oferując możliwość skreślenia liczb w Lotto na stronie internetowej. Aby tak się stało, niezbędna jest nowelizacja w ustawie hazardowej.

Biznes na e-papierosach zagrożony?

Unia Europejska planuje wprowadzić nowe, bardzo restrykcyjne dyrektywy dotyczące sprzedaży elektronicznych papierosów. Eksperci zauważają, że nowe przepisy mogą ograniczyć liczbę produktów na rynku.